středa 1. dubna 2015

Sicilské ragú s domácími tagliatellemi

  • Jestli máte doma vejce, mouku a váleček, nic vám nebrání v tom, abyste si doma připravili domácí těstoviny. A že to stojí za tu malou námahu, zjistíte hned u prvního sousta. A pokud si k němu připravíte sicilské ragú podle receptu z New York Times, dáte si k němu skleničku červeného dobrého vína, vznikne vám dokonalý nedělní oběd. A ta pohoda bude bavit celou rodinu, věřte mi.





    Sicilské ragú
    (cooking.nytimes.com)

    12 soudkových rajčat nakrájených na čtvrtky
    3 lžíce extra panenského olivového oleje
    Sůl a mletý černý pepř
    6 snítek čerstvého tymiánu
    1,5 kg hovězího krku nakrájeného přibližně na 5 cm kostičky
    ½ šálku fenyklu na jemno nakrájeného (ca ½ polovina bulvy)
    ½ šálku jemně nasekaného pórku (pouze bílé části)
    1 šalotka, jemně nasekaná
    4 stroužky česneku na jemno nasekaného
    2 lžíce mouky
    12 velkých zelených oliv - nejlépe sicilských, najemno nasekaných
    1 lžička drcených chilli vloček
    350 ml červeného vína
    120 ml hovězího vývaru
    3 větvičky čerstvého rozmarýnu


    Nejprve si nakrájíme rajčata na čtvrtky, dáme do mísy společně s 1 lžící oleje, osolíme, opepříme a promícháme. Přidáme lístky ze 4 větviček tymiánu, znovu promícháme. Plech si vyložíme pečícím papírem, rozprostřeme na něj rajčata a dáme stranou.
    Na pánvi rozpálíme na středním ohni 2 lžíce oleje a necháme na něm zatáhnout
    nakrájené maso. Pokud máme menší pánev, rozdělíme si maso na více dávek, aby se nám při restování kostky masa nedotýkaly. Zatažené maso si dáme stranou. Předehřejeme si troubu na 160°C.
    Na pánev dáme orestovat do světle hněda fenykl, pórek, šalotku a česnek, lehce osolíme, opepříme. Vmícháme mouku, přidáme olivy, chilli a víno. Zamícháme a přivedeme k varu. Přidáme vývar. Pokud máme pánev, kterou lze dát i do trouby, přidáme maso, promícháme, navrch položíme větvičky rozmarýnu a tymiánu a dáme péct. Pokud ne, přendáme všechny ingredience do pekáče, navrch položíme větvičky rozmarýnu a tymiánu a dáme péct.
    Pečeme 2 hodiny, nebo dokud není maso měkké. Do trouby dáme péct na stejnou dobu i rajčata. Když je maso měkké, vyndáme ho z trouby, přendáme na servírovací mísu, navrch nandáme upečené rajčata a podáváme.




    Tagliatelle
    Na těstoviny se používá různá mouka podle regionů, podle chutí a preferencí. Je možné použít jen hladkou mouku, pokud použijemee semolinu, těstoviny budou zase trochu jiné. Semolina je mouka z tvrdé pšenice, nerozváří se a má vyšší obsah lepku. Můžeme použít i směs půl na půl hladké mouky a semoliny. Pokud chceme těstoviny sušit, je lepší použít právě semolinu. Recepty se liší i v přidávání vajec, někdo používá jen žloutky, ale těsto se hůře vypracovává. Obecně se tedy používá poměr 1 vejce na 100 g mouky. S vodou šetříme, snažíme se vypracovat spíše tvrdší těsto.
    Další věcí je strojek na těstoviny. Nutný není, ale pokud nalezneme v domácí pastě zalíbení, ušetří nám mnoho sil a práce. Pasta musí být vyválená na opravdu tenké těsto a válečkem je těžší, tak tenkého těsta dosáhnout.

    na 4 porce
    400 g mouky*
    4 čerstvá vejce
    voda dle potřeby

    Na pracovní plochu nasypeme mouku, uprostřed uděláme důlek, kam dáme již rozmíchaná vejce. Vidličkou přimícháváme z okrajů mouku, když se nám vejce smísí s moukou, začneme těsto zpracovávat rukou. Podle potřeby přidáme vodu a vypracujeme pružné nelepivé těsto.
    Těsto zabalíme do folie a necháme minimálně půl hodinu odpočinout.
    Po půl hodině si těsto rozdělíme na menší části. Tu část těsta, kterou nepoužíváme, zabalíme do folie, aby nám neosychala. Část těsta, se kterou pracujeme, vyválíme buď válečkem na 1 mm tloušťky, nebo protáhneme strojkem na pastu na stejnou tloušťku. Plát nakrájíme ostrým nožem na ca 5 mm široké proužky. Těstoviny dáme vařit do osolené vroucí vody a vaříme 2-3 minuty.

Žádné komentáře:

Okomentovat